ایجاد یک ویترین جذاب و تاثیرگذار

ایجاد یک ویترین جذاب و تاثیرگذار


شکل، رنگ، اندازه اشیاء، نوع کالای در معرض دید، نقطه کانونی، روشنایی، سادگی و تعادل

ایجاد ویترین
ایجاد ویترین

شکل: هر شیء براساس ارزش زیبا شناختی که دارد در ذهن اثری خاص بر جای می گذارد. این تداعی به عومل گوناگونی مانند شخص ناظر، فرهنگ افراد، وضعیت شی و عملکرد بستگی دارد.

مشتری با مشاهده یک فرم و شکل خاص در وهله اول، بدون انکه از آن شناختی داشته باشد، به ذهنیتی خاص گرایش پیدامی کند.

او این ذهنیت را با تجربیات قبلی خود آمیخته تا به احساسی ویژه نسبت به آن چیز برسد.

مربع :

از لحاظ دیداری، متعادل، محکم و ایستا و نموداری از استواری، مردانگی، سکون و منطق است.

از این فرم معمولا می توان در ویترین ها و دکوراسیون فروشگاه های مربوط به آقایان استفاده کرد.

دایره :

فرم دایره جهت نمی شناسد. دایره نه آغاز دارد و نه پایان، بله حرکتی است بی پایان که همواره به نقطه آغازش برمی گردد.

دایره نماد حرکت و زمان, آرامش و تداوم

دایره تصویری است از خورشید و ماه و به این دلیل, همواره دارای ارزشی نمادین بوده است. دایره نمادی از زنانگی و عنصر مونث است. در بسیاری از ویترینهای فروشگاه های زنانه, از نما دایره و یا بیضی برای تزئینات داخلی استفاده می شوند.

کره:

حد نهایت تقارن, کامل ترین نوع نظم و بیشترین تنوع, همگی در کره جمع اند. کره دارای ساده ترین فرم است, خطوط بیرونی آن دلپذیر می باشد و مستعدترین فرم برای بازی با نور و نورپردازی است. فرم ناب و اصیل کره برای نمایاندن هر نوع شکوه و جلال, مناسب است. خواص اصلی کره, بسته بودن, جهت نداشتن و آرامش است

مثلث:

اگر مثلث بر قاعده اش قرار گیرد نمادی ایستایی وتوازن.این شکل پایدارترین شکل هندسی است و مثل یک کوه استوار به نظر می رسد. مثلث به واسطه زوایای تیزی که دارد سطحی مهاجم و شکلی ستیزنده به خود می گیرد. به دلیل وجود نقطه راس که انرژی و نیروی شکل را به بیرون منتقل می کند, این فرم, خطر و دلهره را سبب می شود. بنابراین در صورت علاقه به استفاده از فرم مثلث در دکوراسیون, بهتر است گوشه های تیز آن را ملایم تر و خمیده تر کرده و از آن به صورت خوابیده یا مورب استفاده نمود.

شرکت آدیداس به این نتیجه رسید که بهتر است لووی مثلثی شکل نوک تیز خود را کمی ملایم تر و بریده تر کند.

رنگ: جهت افزایش تاثیرگذاری ویترین, بهتر است از رنگ بندی غیریکسان و البته مناسب, بهره برد. رنگ مناسب, بر احساسات و حال و هوای مشتری تاثیر مثبتی خواهد داشت.

اندازه اشیاء: ابتدا اشیاء بزرگ تر را باید ویترین قرار داد.

نوع کالای در معرض دید: هنگامی که کالایی مثل یک ساعت, شال گردن یا روسری در ویترین مورد نمایش قرار داده می شود, نشاند هنده تجملی و لوکس بودن آن فروشگاه است.

نقطه کانونی: نقطه کانونی یا نقطه تمرکز دید که در آنجا محصولات, اثاثیه زیبایی دکور, علائم و پس زمینه ها کنار یکدیگر قرار دارند, باید به گونه ای باشد که از بیرون, دید کافی داشته و باعث جذب مشتری گردد.

روشنایی: سیستم نورپردازی در صورت امکان باید به نقطه کانونی یا نقاط کانونی متمرکز شود.

سادگی: برخی اوقات] زیبایی در سادگی است. بنابراین باید از اضافه نمودن بی مورد و بیش از حد اجناس و اشیاء در ویترین اجتناب کرد.

تعادل: بهتر است اشیاء درون ویترین به جای تعادل متقارن و متناسب با پنجره در معرض دید ویترین, دارای تعادل نامتقارن باشند.